75 kVA ထရန်စဖော်မာဝယ်ယူခြင်းလမ်းညွှန်- မှန်ကန်သောပါဝါဖြေရှင်းချက်ရွေးချယ်နည်း
Feb 06, 2026
အမှာစကားထားခဲ့ပါ
1. နိဒါန်း

မှန်ကန်သော ထရန်စဖော်မာ အရွယ်အစားကို ရွေးချယ်ခြင်းသည် စာရွက်ပေါ်တွင် ရိုးရှင်းသော ဆုံးဖြတ်ချက်များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်-သို့သော် လက်တွေ့ပရောဂျက်များတွင် လျင်မြန်စွာ အရေးပါလာပါသည်။
စံဖြန့်ဖြူးမှုအဆင့်သတ်မှတ်ချက်များအနက် 75 kVA ထရန်စဖော်မာသည် စီးပွားဖြစ်နှင့် အပေါ့စားစက်မှုလုပ်ငန်းများအတွက် အသုံးအများဆုံးနှင့် လက်တွေ့ကျသော ရွေးချယ်စရာများထဲမှ တစ်ခုအဖြစ် ထင်ရှားသည်။ အလွန်သေးငယ်ပြီး ဝန်ပိုများကို တိုက်နေပါသည်။ ကြီးမားလွန်းသဖြင့် သင်ဘယ်တော့မှ အသုံးမဝင်တော့သည့် စွမ်းရည်အတွက် သင် ပေးဆောင်နေရပါသည်။
ထို့ကြောင့် 75 kVA ထရန်စဖော်မာများသည် အသုံးဝင်မှုဖြန့်ဖြူးရေးကွန်ရက်များ၊ အလုပ်ရုံများ၊ ရုံးအဆောက်အအုံများနှင့် ဆင်ခြေဖုံးလျှပ်စစ်ဓာတ်အားပေးစနစ်များတွင် မကြာခဏဆိုသလို ပေါ်နေပါသည်။ သူတို့သည် အလယ်တွင်ထိုင်သည်- အလွန်အကျွံမဟုတ်၊ စွမ်းအားနည်းခြင်းမရှိပါ-ဒါပေမယ့် တကယ့်-ကမ္ဘာလည်ပတ်မှုအတွက် ဟန်ချက်ညီပါတယ်။
Scotech တွင် ကမ္ဘာတစ်ဝှမ်းရှိ utilities များနှင့် EPC ကန်ထရိုက်တာများနှင့် လုပ်ဆောင်နေသောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် တူညီသောမေးခွန်းကို ရရှိလေ့ရှိသည်-
75 kVA ထရန်စဖော်မာသည် မှန်ကန်သောရွေးချယ်မှုဖြစ်ပါသလား-၎င်းကို မည်သို့သတ်မှတ်သင့်သနည်း။
လက်တွေ့ကျကျ၊ အင်ဂျင်နီယာ-အာရုံစူးစိုက်မှုနည်းလမ်းဖြင့် ခွဲထုတ်ကြပါစို့။
2. 75 kVA Transformer ဆိုတာ ဘာလဲ ။

75 kVA သုံးခု-အဆင့် ထရန်စဖော်မာသည် 75 ကီလိုဗို့-အမ်ပီယာ (75,000 VA) အဆင့်သုံးဆင့်ပါဝါစနစ်တွင် ဗို့အားအတက်အဆင်းပြုလုပ်ရန် အသုံးပြုသည့် လျှပ်စစ်ကိရိယာတစ်ခုဖြစ်သည်။
လက်တွေ့အသုံးအနှုန်းအရ၊ အဆိုပါနံပါတ်သည် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသောအခြေအနေများအောက်တွင် စဉ်ဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်နိုင်သော Transformer သည် ပေါင်းစပ်ဗို့အားနှင့် လက်ရှိမည်မျှရှိသည်ကို ကိုယ်စားပြုသည်။
ထို့ထက် ပိုအရေးကြီးသည်မှာ၊ ဤ transformer သည် လက်တွေ့ကမ္ဘာတွင် အံဝင်ခွင်ကျဖြစ်မည့်နေရာကို သတ်မှတ်ပေးသည်။
2.1 အကောင်းဆုံး စွမ်းဆောင်ရည် အတိုင်းအတာ
75 kVA ထရန်စဖော်မာသည် အောက်ပါတို့ကြားတွင် သက်တောင့်သက်သာရှိပါသည်-
အသေးစား လူနေရပ်ကွက် သို့မဟုတ် အပေါ့စား လုပ်ငန်းသုံး ယူနစ်များ (25-50 kVA) နှင့် ပိုကြီးသော စက်မှုထရန်စဖော်မာ (100 kVA နှင့် အထက်)။
အဲဒီအလယ်တန်းအနေအထားက အားကောင်းတယ်။ ဆိုလိုသည်မှာ-
- အလတ်စား ကုန်သွယ်လုပ်ငန်းခွန်အတွက် လုံလောက်သော စွမ်းရည်
- မလိုအပ်ဘဲ ကြီးကြီးမားမား ချဲ့ထွင်ခြင်း မရှိပါ။
- အရင်းအနှီး ထိရောက်မှု ပိုမိုကောင်းမွန်လာစေသည်။
ထို့ကြောင့် သင်သည် 75 kVA ယူနစ်များကို စက်ရုံငယ်များ၊ အလုပ်ရုံများ၊ ရုံးအဆောက်အအုံများနှင့် ဆင်ခြေဖုံးရပ်ကွက်များတွင် ဖြန့်ဖြူးရေးကွန်ရက်များတွင် မကြာခဏ မြင်တွေ့ရမည်ဖြစ်သည်။
2.2 ကျယ်ပြန့်သော Application Range
75 kVA transformer ၏ အကြီးမားဆုံးအားသာချက်တစ်ခုမှာ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ဖြစ်သည်။
ထောက်ပံ့ပေးနိုင်သည်-
- အလင်းရောင်စနစ်များ
- HVAC ပစ္စည်းများ
- အသေးစားနှင့်အလတ်စားမော်တာများ
- ရုံးနှင့် အိုင်တီပစ္စည်းများ
-အားလုံး တစ်ပြိုင်နက်တည်း။ ထို့ကြောင့် အသုံးဝင်မှုနှင့် EPC များသည် ယုံကြည်စိတ်ချရမှု အရေးကြီးသော်လည်း ဝန်တိုးနှုန်းမှာ အလယ်အလတ်ရှိနေဆဲဖြစ်သည့် ကျေးလက်နှင့် ဆင်ခြေဖုံး ကွန်ရက်များတွင် ၎င်းကို မှီခိုနေရသောကြောင့် ဖြစ်သည်။
2.3 စံသတ်မှတ်ထားပြီး ရယူရန်လွယ်ကူသည်။
ဝယ်ယူသူများသည် 75 kVA ထရန်စဖော်မာများကို ကြိုက်နှစ်သက်သော အခြားအကြောင်းရင်း- ၎င်းတို့သည် စံထုတ်ကုန်များဖြစ်ပြီး အထူးအမှာစာများ မဟုတ်ပါ။
အသုံးအဆောင်များနှင့် ထုတ်လုပ်သူအများစုမှ ကမ်းလှမ်းသည်။
အကြို-အင်ဂျင်နီယာ ဒီဇိုင်းများ
bushings, oil tanks, insulation system ကဲ့သို့သော အပိုပစ္စည်းများသည် ရင်းမြစ်ရလွယ်ကူသည်။
ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းရေးလုပ်ထုံးလုပ်နည်းများကို ကောင်းစွာနားလည်သည်။
တိုတိုပြောရရင်၊ အံ့သြစရာနည်းနည်းပဲ-တပ်ဆင်နေစဉ်နဲ့ နှစ်တွေကြာပါတယ်။
2.4 ကုန်ကျစရိတ်-ထိရောက်မှု
ကုန်ကျစရိတ်ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် 75 kVA ထရန်စဖော်မာများသည် အလွန်လက်တွေ့ကျသောလက်ကျန်ကို ရောက်သည်-
သေးငယ်သော ယူနစ်များစွာကို တပ်ဆင်ခြင်းထက် ပိုမိုထိရောက်သည်။
100 kVA+ ထရန်စဖော်မာထက် သိသိသာသာ ဈေးသက်သာသည်။
ဆုံးရှုံးမှုနည်းပါးခြင်း၊ စီမံခန့်ခွဲနိုင်သော ခြေရာလက်ရာများနှင့် လိုက်လျောညီထွေရှိသော လည်ပတ်မှု
ပရောဂျက်များစွာအတွက်၊ ဤစွမ်းရည်သည် အနိမ့်ဆုံးကြိုတင်စျေးနှုန်းတင်မဟုတ်ဘဲ ပိုင်ဆိုင်မှုစုစုပေါင်းကုန်ကျစရိတ်ကို အကောင်းဆုံးပေးဆောင်သည်။
3. SCOTECH 75 kVA ထရန်စဖော်မာများ – အများအားဖြင့် တင်ပို့မှုပုံစံများ
SCOTECH တွင်၊ 75 kVA ထရန်စဖော်မာများသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ မကြာခဏတင်ပို့နိုင်သော စွမ်းရည်များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။
ပုံမှန်စံနှုန်းများနှင့် လျှပ်စစ်ရွေးချယ်မှုများ
| ကုသိုလ်ကံ | ရနိုင်သော ရွေးချယ်မှုများ / ဖော်ပြချက် |
|---|---|
| သက်ဆိုင်သောစံနှုန်းများ | IEC · IEEE · CSA |
| အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော ကြိမ်နှုန်း | 50 Hz / 60 Hz |
| အကွေ့အကောက်များသောပစ္စည်း | ကြေးနီ (CU) / အလူမီနီယမ် (AL)၊ |
| Vector အုပ်စုများ | Dyn11·Ii0·Ii6·YNyn0·Dyn1 |
| အဆင့်ဖွဲ့စည်းမှု | တစ်ခုတည်း-အဆင့်နှင့် သုံး-အဆင့်စနစ်များအတွက် သင့်လျော်သည်။ |
| လျှောက်လွှာ | အသုံးဝင်သော ဖြန့်ဖြူးရေးကွန်ရက်များနှင့် စက်မှုဓာတ်အားစနစ်များ |
| စွမ်းဆောင်ရည်စံနှုန်းများ | CSA C802.1-2022 · CSA C802.1-13 · DOE 2016 · NEMA TP-1 (2002) |
3.1 75kVA Single-Phase Pole Mounted Transformers
တစ်ခုတည်း-အဆင့် တိုင် တပ်ဆင်ထားသော ထရန်စဖော်မာများကို overhead ဖြန့်ဖြူးရေးလိုင်းများတွင် အဓိကအားဖြင့် အသုံးပြုပါသည်။ ကျေးလက် သို့မဟုတ် ဝေးလံခေါင်သီသော ဒေသအများအပြားတွင် မြေအောက်ကေဘယ်ကြိုးများထက် ပိုမိုစျေးသက်သာသေးသောကြောင့် ဤအမျိုးအစားသည် ပထမရွေးချယ်မှုဖြစ်နေဆဲဖြစ်သည်။
ပြန့်ကျဲနေသောဝန်များဖြင့် တာဝေး-အကွာအဝေး ဓာတ်အားဖြန့်ဖြူးမှုအတွက်၊75 kVA တစ်ခုတည်း-အဆင့်တိုင် တပ်ဆင်ထားသော ထရန်စဖော်မာအထူးသဖြင့် လက်တွေ့ကျသည်။ စွမ်းဆောင်ရည်သည် အလယ်အလတ်ဖြစ်ပြီး ဆုံးရှုံးမှုများကို ထိန်းချုပ်နိုင်ပြီး တပ်ဆင်မှုမှာ ရိုးရှင်းပါသည်-ခြုံငုံကြည့်လျှင် အသုံးဝင်မှုများ ကောင်းစွာသိပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသည့် ထိရောက်သောဖြေရှင်းချက်ဖြစ်သည်။

ပို့ကုန်နိုင်ငံများ: Guyana, Canada, USA, Saudi Arabia
ရိုးရိုးအပလီကေးရှင်းများ- လူနေရပ်ကွက်များ၊ ကျေးလက်ဖြန့်ဖြူးရေးကွန်ရက်များ၊ စျေးဆိုင်ငယ်များ
ဗို့အားနိမ့် (LV): 0.12–0.347 kV (အဆင့်တစ်ခုတည်း)
အဓိကအင်္ဂါရပ်များ: တပ်ဆင်ရ လွယ်ကူခြင်း၊ အလယ်အလတ် စွမ်းရည်၊-အဆင့် တစ်ခုတည်းအတွက် စံပြဖြစ်သည်။
အမှန်တော့၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ တင်ပို့သည့် 75 kVA ထရန်စဖော်မာအစုစုအတွင်း၊ တစ်ခုတည်းသော-အဆင့်တိုင်တပ်ဆင်ထားသောယူနစ်များသည် 73% ခန့်ရှိသည်။ အထူးသဖြင့် ကျေးလက်နှင့် လူနေအိမ်ရာ ဖြန့်ဖြူးရေး ပရောဂျက်များတွင် စျေးကွက်ဦးစားပေးမှုကို ထင်ဟပ်စေသည်။
3.2 75kVA သုံးခု-Phase Pole Mounted & Pad Mounted Transformers
တည်ငြိမ်ပြီး ဟန်ချက်ညီသော-အဆင့်သုံးဆင့် ထောက်ပံ့မှုလိုအပ်သောအခါ၊ သုံးခု-အဆင့်တိုင်-တပ်ဆင်ပြီး ပြား-တပ်ဆင်ထားသော ထရန်စဖော်မာများသည် သဘာဝအတိုင်း ရွေးချယ်စရာဖြစ်လာသည်-။ စီးပွားရေးနှင့် ပေါ့ပါးသော-စက်မှုပတ်ဝန်းကျင်-မော်တာများ ဆူညံခြင်း၊ HVAC စနစ်များ လည်ပတ်သည့်နေရာများနှင့်-အဆင့်သုံးပစ္စည်းများ လွှမ်းမိုးသည့်နေရာများတွင် အဖြစ်များသည်။ Pad-တပ်ဆင်ထားသော ထရန်စဖော်မာများ၊ အထူးသဖြင့်၊ မြေညီထပ်တွင်ထိုင်၊ သံမဏိဗီဒိုများတွင် အလုံပိတ်၊ ၎င်းတို့ကို လူနေရပ်ကွက်များ၊ စျေးဝယ်စင်တာများ အပြင်ဘက်တွင် သို့မဟုတ် စက်မှုဇုန်ငယ်များတွင် မကြာခဏတွေ့မြင်ရမည်ဖြစ်သည်။ ဘေးကင်းမှု၊ သုံးစွဲနိုင်မှု၊ နှင့် အသွင်အပြင်ပင်-ဤနေရာတွင် အရေးပါပြီး၊ နှင့် pad{13}}တပ်ဆင်ထားသော ဒီဇိုင်းများသည် အဆိုပါစိုးရိမ်မှုများကို ထိထိရောက်ရောက် ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်ပါသည်။


ပို့ကုန်နိုင်ငံများ: ဂိုင်ယာနာ၊ ကနေဒါ၊ အမေရိကန်
ရိုးရိုးအပလီကေးရှင်းများ: အသေးစားစက်ရုံများ၊ စက်မှုပန်းခြံများ၊ ရုံးခန်းများ
ဗို့အားနိမ့် (LV)208 V–480 V (မြောက်အမေရိကစံနှုန်းများ)
အဓိကအင်္ဂါရပ်များ: ယုံကြည်စိတ်ချရသော-မော်တာများ၊ HVAC စနစ်များနှင့် လုပ်ငန်းသုံးပစ္စည်းများအတွက် အဆင့်သုံးဆင့် ထောက်ပံ့မှု
3.3 75kVA ဆီ-နှစ်မြှုပ်ထားသော ထရန်စဖော်မာများ
ပြင်ပတပ်ဆင်မှုများအတွက်၊ ဆီ-နှစ်မြှုပ်ထားသော ထရန်စဖော်မာများသည် ပင်မရွေးချယ်မှုဖြစ်နေဆဲဖြစ်သည်-နှင့် အကြောင်းကောင်းကြောင့် ဖြစ်သည်။ လျှပ်ကာဆီသည် အအေးခံခြင်းနှင့် အပူကို ခွဲထုတ်ခြင်းအတွက် အသုံးပြုသည်။ အိုင်ဒီယာကိုယ်တိုင်က ရိုးရှင်းသော်လည်း လက်တွေ့တွင် ၎င်းသည် ပိုမိုမြင့်မားသော အပူစွမ်းအင်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ပိုအရေးကြီးသည်မှာ လည်ပတ်မှုကာလကြာရှည်စွာ တည်ငြိမ်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။
အသုံးအဆောင်များနှင့် စက်မှုလုပ်ငန်းအသုံးပြုသူများသည် ဓာတ်အားခွဲရုံများနှင့် ဖြန့်ဖြူးရေးကွန်ရက်များတွင် ဤအမျိုးအစားကို အားကိုးကြပါသည်။ ပရောဂျက်များစွာတွင်၊ ပုံမှန်စစ်ဆေးခြင်းနှင့် စီစဉ်ထားသော ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုသည် နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာ၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖြစ်နေပြီဖြစ်သောကြောင့် ဆီ-နှစ်မြှုပ်ထားသော ဒီဇိုင်းများသည် လက်ရှိပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုစနစ်များနှင့် သဘာဝအတိုင်း ကိုက်ညီပါသည်။
ပုံမှန်ဖြန့်ဖြူးဗို့အားအဆင့်များပါဝင်သည်။:
မြင့်မားသောဗို့အား (HV): 13.8 kV၊ 14.4 kV၊ 23–24.9 kV
ဗို့အားနိမ့် (LV): 0.12–0.48 kV
၎င်းတို့ကို -အဆင့် နှင့် သုံးခု-အဆင့် ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံများ နှစ်မျိုးလုံးတွင် ရရှိနိုင်သည်။ လိုအပ်သည့်အခါတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ဒေသဆိုင်ရာ အသုံးဝင်မှုအလေ့အထများနှင့် သီးခြားပရောဂျက်စံနှုန်းများကို လိုက်နာရန် ဒီဇိုင်းများကို စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်သည်-ခြွင်းချက်မဟုတ်ဘဲ စံအဖြစ်ဖောက်သည်များစွာ မျှော်လင့်ထားသည့်အရာတစ်ခုဖြစ်သည်။
3.4 75kVA အခြောက်-ထရန်စဖော်မာ အမျိုးအစား
အခြောက်-အမျိုးအစား ထရန်စဖော်မာများသည် ဆီအစား လေအေးကို အားကိုးသည်။ ဆီမရှိ၊ ယိုစိမ့်မှု မရှိ၊ ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုမှာ ပိုမိုလွယ်ကူသည်၊ မီးဘေးအန္တရာယ် ကျဆင်းသွားကာ ပတ်ဝန်းကျင်ထိခိုက်မှုကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းရာတွင် ပိုမိုလွယ်ကူလာသည်။ အဲဒါကြောင့် သူတို့ကို မိုးလုံလေလုံ ပရောဂျက်တွေမှာ မကြာခဏ တွေ့ရတယ်။
ရိုးရိုးအပလီကေးရှင်းများလား။ လုပ်ငန်းသုံး အဆောက်အအုံများ၊ ဆေးရုံများ၊ ကျောင်းများ၊ ဒေတာစင်တာများ-သင်အမည်ပေးသည်။ ဤနေရာများတွင် မီးဘေးကင်းရေးနှင့် ပတ်ဝန်းကျင်ဆိုင်ရာ စည်းမျဉ်းများသည် -ရှိရန်-ကောင်းရုံမျှမက၊ ၎င်းတို့သည်-ရှိရမည်။ အခြောက်-ထရန်စဖော်မာအမျိုးအစားလား။ အဲဒီအကွက်တွေကို ချက်ချင်း အမှတ်ခြစ်တယ်။
4. စွမ်းဆောင်ရည် နှိုင်းယှဉ်ခြင်း။
|
Transformer စွမ်းဆောင်ရည် |
ပုံမှန်အသုံးပြုမှု |
အားသာချက်များ |
သင့်လျော်သော Applications များ |
|
25 kVA |
လူနေအိမ်အသေး |
ကျစ်လစ်သော၊ ကုန်ကျစရိတ်သက်သာသည်။ |
အိမ်များ၊ အရောင်းဆိုင်များ |
|
50 kVA |
အပေါ့စားစီးပွားရေး |
အလယ်အလတ် ဝန်ကိုင်တွယ်မှု |
ရုံးခန်းငယ်များ၊ အလုပ်ရုံများ |
|
75 kVA |
အလတ်စား/အပေါ့စားစက်မှုလုပ်ငန်း |
မျှတသောကုန်ကျစရိတ်၊ ထိရောက်မှု၊ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ် |
ရုံးခန်းများ၊ စက်ရုံငယ်များ |
|
100 kVA |
ပိုကြီးတဲ့ စီးပွားရေး/စက်မှုဇုန် |
မြင့်မားသောဝန်စွမ်းရည် |
စက်မှုပန်းခြံများ၊ ဆေးရုံများ |
5. 75 kVA ထရန်စဖော်မာများ၏ ပုံမှန်အသုံးပြုမှုများ
လက်တွေ့တွင် 75 kVA ထရန်စဖော်မာများသည် လူအများမျှော်လင့်ထားသည်ထက် ပိုမိုသောနေရာများတွင် ပေါ်လာသည်။ ကြီးကြီးမားမားမဟုတ်သော်လည်း သေးငယ်သည်မဟုတ်သည်မှာ သေချာသည်-ဖြန့်ဖြူးမှုလိုအပ်ချက်များစွာအတွက် သင့်တော်ပါသည်။ ၎င်းတို့ကို အောက်ပါအခြေအနေများတွင် အများဆုံးတွေ့ရပါမည်-
လုပ်ငန်းသုံး အဆောက်အဦများ
ရုံးခန်းများ၊ စျေးဝယ်စင်တာများ၊ ဆေးရုံများ။ ထိရောက်သော 480 V → 208/120 V ဓာတ်အားဖြန့်ဖြူးမှုအတွက် အဓိကအသုံးပြုသည်-တည်ငြိမ်သော၊ ကြိုတင်ခန့်မှန်းနိုင်သော၊ စံတည်ဆောက်မှုစနစ်များတွင် ပေါင်းစပ်ရလွယ်ကူသည်။
စက်မှုအသုံးအဆောင်များ
အလတ်စား-အရွယ်အစားကုန်ထုတ်စက်ရုံများ၊ CNC အလုပ်ရုံများ၊ ဂိုဒေါင်များ။ ပါဝါမော်တာများ၊ ပိုက်လိုင်းများ၊ အလင်းရောင်စနစ်များ၊ တခါတရံ အားလုံး တပြိုင်နက်။ ဤတွင်၊ 75 kVA သည် စွမ်းရည်နှင့် ခြေရာကြားလက်တွေ့ချိန်ခွင်လျှာကို ထိသည်။
ပြန်လည်ပြည့်ဖြိုးမြဲစွမ်းအင်စီမံကိန်းများ
ဆိုလာစိုက်ခင်းများနှင့် လေအားလျှပ်စစ်စီမံကိန်းများ။ ဂရစ်မချိတ်ဆက်မီ ဗို့အားတက်စေရန် မကြာခဏအသုံးပြုသည်။ အမြဲတမ်းမမြင်နိုင်ပေမယ့် နောက်ခံမှာ အရေးကြီးတယ်။
ဒေတာစင်တာများ
ပုံမှန်အားဖြင့် ခြောက်သွေ့သော-အမျိုးအစား ယူနစ်များ၊ အိမ်တွင်း၌ တပ်ဆင်ထားသည်။ လုံခြုံ၊ သန့်ရှင်းပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော-မီးလောင်မှုအန္တရာယ်နှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုဝင်ရောက်နိုင်သည့် အရေးပါသည့် IT ဓာတ်အားဖြန့်ဖြူးမှုအတွက် ကောင်းစွာသင့်လျော်ပါသည်။
လူနေရပ်ကွက်များ
Pad-များစွာသော-ယူနစ်အိမ်ရာများကို ဆောင်ရွက်ပေးသည့် ထရန်စဖော်မာများ တပ်ဆင်ထားသည်။ ဆိတ်ငြိမ်သောလည်ပတ်မှု၊ ကျစ်လစ်သိပ်သည်းသော အပြင်အဆင်နှင့် အသုံးအဆောင်များအတွက် လွယ်ကူစွာဝင်ရောက်နိုင်ခြင်း၊ လူနေအိမ်ရာ ပရောဂျက်များ အတိအကျ တောင်းဆိုသည်။
6. 75 kVA Transformer သည် အမ်ပီဘယ်မည်မျှ ကိုင်တွယ်နိုင်သနည်း။
75 kVA ထရန်စဖော်မာသည် လက်ရှိမည်မျှကိုင်တွယ်နိုင်သည်- ဗို့အားတစ်ခုအပေါ်တွင် အဓိကမူတည်သည်။ ပို၍တိကျသည်မှာ၊ ထရန်စဖော်မာအတွက် ကြိုတင်သတ်မှတ်ထားသော အဓိက (HV) နှင့် ဒုတိယ (LV) ဗို့အားများဖြစ်သည်။
တူညီသော kVA အဆင့်သတ်မှတ်ချက်အတွက်၊ ဗို့အားအဆင့်ပေါ် မူတည်၍ လက်ရှိပြောင်းလဲသည်။ တွက်ချက်မှုမှာ ထရန်စဖော်မာသည် -အဆင့် သို့မဟုတ် သုံးခု-အဆင့်ရှိမရှိအပေါ်လည်း မူတည်ပါသည်။
လက်တွေ့ကျသော ဓာတ်အားစနစ်ဒီဇိုင်းတွင်၊ အင်ဂျင်နီယာများသည် ထရန်စဖော်မာ၏ အပြည့်အ၀ -Load current ကို ခန့်မှန်းရန် Standard လက်ရှိဖော်မြူလာများကို အသုံးပြုပါသည်။
|
တစ်ခုတည်း-Phase Transformer လက်ရှိဖော်မြူလာ
လက်ရှိ (A)=kVA × 1000 ÷ ဗို့အား ဥပမာ- 75 kVA ÷ 240 V |
Three-Phase Transformer Current Formula
လက်ရှိ (A)=kVA × 1000 ÷ (ဗို့အား × √3)၊ ဥပမာ- 75 kVA ÷ (415 V × 1.732)၊ |
အောက်တွင်သည် သီအိုရီအပြည့်အ၀အကျဉ်းချုပ်ဖြစ်ပြီး၊ အများအားဖြင့်အသုံးပြုသော LV အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များအပေါ်အခြေခံ၍ 75 kVA ထရန်စဖော်မာအတွက် Load current ၏အကျဉ်းချုပ်သည် -အဆင့်နှင့်သုံးဆင့်-အဆင့်ဖွဲ့စည်းမှုနှစ်ခုလုံးကို အကျုံးဝင်ပါသည်။
|
ဗို့အားအမျိုးအစား |
LV (V) |
Full Load Amps (A) |
|
Single Phase ပါ။ |
240 |
312.5 |
|
Single Phase ပါ။ |
277 |
270.8 |
|
Single Phase ပါ။ |
347 |
216.2 |
|
အဆင့်သုံးဆင့် |
208 |
208.2 |
|
အဆင့်သုံးဆင့် |
220 |
196.9 |
|
အဆင့်သုံးဆင့် |
277 |
156.3 |
|
အဆင့်သုံးဆင့် |
415 |
104.4 |
တစ်ခုတည်း-အဆင့် 75 kVA ထရန်စဖော်မာများသည် ပုံမှန်အားဖြင့် 120/240 V၊ 277 V၊ သို့မဟုတ် 347 V တွင် လည်ပတ်ပြီး-Load Currents အပြည့်အစုံကို ~216 A မှ 312 A အထိ ထုတ်ပေးသည်။
-အဆင့် 75 kVA ထရန်စဖော်မာသုံးလုံးသည် 208 V၊ 220 V၊ 277 V နှင့် 415 V ကဲ့သို့သော ဘုံ LV ကွန်ရက်များကို အပြည့်အ၀ -Load Currents ဖြင့် ~104 A မှ 208 A အထိ ဖုံးအုပ်ထားသည်။
တိကျသော amperage သည် transformer winding ၏ LV ဗို့အားပေါ်တွင် တိုက်ရိုက်မူတည်သည်။ မြင့်မားသော LV ဗို့အားသည် တူညီသော kVA အဆင့်သတ်မှတ်ချက်အတွက် အပြည့်အ၀ စီးဆင်းမှု နည်းပါးသည်။
7. 75 kVA Transformer ၏ ပုံမှန်အလေးချိန်နှင့် အတိုင်းအတာ
တစ်ခုအကြောင်းပြောတဲ့အခါ75 kVA ထရန်စဖော်မာ၎င်း၏ အရွယ်အစားနှင့် အလေးချိန်ကို မသတ်မှတ်ထားပါ-၎င်းတို့သည် မည်သည့်အမျိုးအစား၊ အအေးခံပုံနှင့် ဗို့အား တပ်ဆင်မှုတို့အပေါ် အမှန်တကယ်မူတည်ပါသည်။ တိုင်များ-တပ်ထားသော ယူနစ်များလား။ ပေါ့ပါးတယ်၊ ကျစ်လစ်တယ်၊ ကိုင်တွယ်ရလွယ်ကူတယ်။ တပ်ဆင်ထားသော-အဆင့် သို့မဟုတ် ပြား-သုံးခုလား။ ပိုကြီးသော ကန်များ၊ လျှပ်ကာများ ပိုလေးသည်၊ ပိုလေးသည်-သို့သော် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုအတွက် စျေးလျှော့သည်-။
ဤသည်မှာ နယ်ပယ်တွင် သင်မြင်လေ့ရှိသည့်အရာများ၏ အခွဲပိုင်းဖြစ်သည်-
| Transformer အမျိုးအစား | Primary Voltage | Secondary Voltage | အနီးစပ်ဆုံး အတိုင်းအတာ (မီလီမီတာ) | ဆီအလေးချိန် | စုစုပေါင်းအလေးချိန် |
|---|---|---|---|---|---|
| တစ်ခုတည်း-အဆင့်ဝင်ရိုးစွန်းကို တပ်ဆင်ထားသည်။ | 13.8 kV | 120/240 V | 885 × 660 × 580 | 49 ကီလိုဂရမ် | ၁၉၂ ကီလိုဂရမ် |
| တစ်ခုတည်း-အဆင့်ဝင်ရိုးစွန်းကို တပ်ဆင်ထားသည်။ | 13.8 kV | 120/240 V | 1085 × 735 × 705 | 81 ကီလိုဂရမ် | ၃၆၁ ကီလိုဂရမ် |
| တစ်ခုတည်း-အဆင့်ဝင်ရိုးစွန်းကို တပ်ဆင်ထားသည်။ | 7.97/13.8 kV | 120/240 V | 645 × 740 × 1185 | ၇၆ ကီလိုဂရမ် | ၃၉၂ ကီလိုဂရမ် |
| သုံး-အဆင့်ဝင်ရိုးစွန်းကို တပ်ဆင်ထားသည်။ | 13.8 kV | 0.22 kV | 1003 × 645 × 1165 | - | 620 ကီလိုဂရမ် |
| သုံးခု-အဆင့် Pad တပ်ဆင်ထားသည်။ | 22.86/13.2 kV | 208Y/120 V | 1650 × 1220 × 1670 (၃ထုပ်) | ၃၇၈ ကီလိုဂရမ် | 1050 ကီလိုဂရမ် |
| သုံးခု-အဆင့် Pad တပ်ဆင်ထားသည်။ | 22.86 kV | 0.48 kV | 1650 × 1220 × 1670 (၃ထုပ်) | ၃၇၈ ကီလိုဂရမ် | 1050 ကီလိုဂရမ် |
| သုံး-အဆင့် ဖြန့်ဝေခြင်း။ | 0.22 kV | 0.415 kV | 850 × 950 × 1020 (ထုပ်ပိုးမှုအတိုင်းအတာ) | 90 ကီလိုဂရမ် | 390 ကီလိုဂရမ် |
ထို့ကြောင့် အခြေခံအားဖြင့်၊ တစ်ခုတည်းသော-အဆင့်တိုင်-ထရန်စဖော်မာများ တပ်ဆင်ထားပါသလား။ သွားလာရလွယ်ကူသည်။ သုံးခု-အဆင့် အကွက်များလား။ လေးလံသော်လည်း ၎င်းတို့သည် ပါဝါပိုမိုထုပ်ပိုးကြသည်။ ပြီးတော့ အဲဒီသုံး-ယူနစ် pad-တပ်ဆင်ထားတဲ့ အစုံ? ပို့ဆောင်မှုအတွက် သင့်တင့်လျောက်ပတ်သော ခြေရာကို သင်ကြည့်ရှုနေသောကြောင့် သင့်နေရာအား စီစဉ်ပါ။
8. မှန်ကန်သော 75 kVA Transformer ကိုရွေးချယ်နည်း
အမိန့်မချမီ ထည့်သွင်းစဉ်းစားရန်
တပ်ဆင်မှုသည် အတွင်းပိုင်း သို့မဟုတ် အပြင်ဘက်ဖြစ်မဖြစ် ဆုံးဖြတ်ပါ။
မီးဘေးကင်းရေးနှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှု လိုအပ်ချက်များ၏ အရေးပါမှုကို အကဲဖြတ်ပါ။
IEEE၊ IEC သို့မဟုတ် CSA စံနှုန်းများနှင့် ကိုက်ညီမှုရှိမရှိ စစ်ဆေးအတည်ပြုပါ။
ကနဦးရင်းနှီးမြုပ်နှံမှု နည်းပါးခြင်းနှင့် တစ်သက်တာ စွမ်းအင်ဆုံးရှုံးမှု နည်းပါးခြင်းကြားတွင် ဆုံးဖြတ်ပါ။
အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုမှာ ဝဘ်ဆိုက်အခြေအနေများ၊ ဝန်ဆောင်မှုလက္ခဏာများနှင့် ရည်ရွယ်ထားသည့် စနစ်လည်ပတ်မှုအပေါ် မူတည်ပါသည်။
9. FAQ 75 kVA Transformers အကြောင်း

01.75 kVA ထရန်စဖော်မာကို ဘယ်မှာ အသုံးများသလဲ။
၎င်းတို့၏ မျှတသော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ကုန်ကျစရိတ် ထိရောက်မှုတို့ကြောင့် 75 kVA ထရန်စဖော်မာအား တွင်ကျယ်စွာ အသုံးပြုကြသည်-
- လုပ်ငန်းသုံး အဆောက်အအုံများ (ရုံးများ၊ လက်လီစတိုးဆိုင်များ)
- အသေးစားစက်ရုံများနှင့် ကုန်ထုတ်အလုပ်ရုံများ
- လူနေရပ်ကွက်
- နေရောင်ခြည်နှင့် ပြန်လည်ပြည့်ဖြိုးမြဲစွမ်းအင်စနစ်များ
- အသုံးချဖြန့်ဖြူးရေးကွန်ရက်များ
ဆင်ခြေဖုံးနှင့်ကျေးလက်ဖြန့်ဖြူးရေးစနစ်များစွာတွင်၊ လူနေရပ်ကွက်များနှင့် လုပ်ငန်းငယ်များအတွက် လျှပ်စစ်ဓာတ်အားပေးဆောင်ရန် 75 kVA တိုင်တပ်ဆင်ထားသော ထရန်စဖော်မာများကို မကြာခဏ တပ်ဆင်ကြသည်။
02. 75 kVA ထရန်စဖော်မာကို မည်ကဲ့သို့ သယ်ဆောင်နိုင်သနည်း။
75 kVA ထရန်စဖော်မာကို အလယ်အလတ်လုပ်ငန်းသုံးနှင့် အပေါ့စားစက်မှုလုပ်ငန်းဝန်များ ထောက်ပံ့ရန်အတွက် အများအားဖြင့် အသုံးပြုကြသည်၊
- အလင်းရောင်စနစ်များ
- HVAC ပစ္စည်းများ
- အသေးစားမှအလတ်စားလျှပ်စစ်မော်တာများ
- ရုံးနှင့် အိုင်တီပစ္စည်းများ
- အလုပ်ရုံများတွင် စက်များထုတ်လုပ်ခြင်း။
ပါဝါအချက်နှင့် ဝန်လက္ခဏာများပေါ် မူတည်၍ 75 kVA ထရန်စဖော်မာသည် ပုံမှန်အားဖြင့် ဆက်တိုက်လည်ပတ်မှုတွင် စစ်မှန်သော ပါဝါဝန် 50-60 kW ကို ထောက်ပံ့ပေးနိုင်သည်။
03.ပုံမှန် 75 kVA ထရန်စဖော်မာသည် အလေးချိန်မည်မျှရှိသနည်း။
ပုံမှန် 75 kVA ထရန်စဖော်မာသည် ခန့်မှန်းခြေအားဖြင့် အလေးချိန်-
- တစ်ခုတည်း-အဆင့်တိုင်-တပ်ဆင်ထားသည်-190-400 ကီလိုဂရမ်
- သုံး-အဆင့်တိုင်-တပ်ဆင်ထားသည်-~ 620 ကီလိုဂရမ်
- သုံး-အဆင့် ကွက်ဒ်-တပ်ဆင်ထားသည်-~ 1,050 ကီလိုဂရမ်
အလေးချိန်ပေါ်မူတည်ပြီး ကွဲပြားပါတယ်။အမျိုးအစား၊ အဆင့်ဖွဲ့စည်းပုံနှင့် အအေးခံနည်းလမ်း.
04. 75 kVA ထရန်စဖော်မာသည် မည်မျှကြာကြာခံမည်နည်း။
သင့်လျော်သော တပ်ဆင်ခြင်းနှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းခြင်းတို့ဖြင့်၊ ဖြန့်ဖြူးရေးထရန်စဖော်မာအများစုသည် မျှော်မှန်းထားသော ဝန်ဆောင်မှုသက်တမ်းရှိသည်။နှစ် 20-30 သို့မဟုတ်ထိုထက်ပိုကြာ.
ဆီ-နှစ်မြှုပ်ထားသော ထရန်စဖော်မာများသည် ပုံမှန်အားဖြင့် အချိန်အခါအလိုက် စစ်ဆေးရန် လိုအပ်သော်လည်း၊ ခြောက်သွေ့သော-အမျိုးအစား ထရန်စဖော်မာများသည် အိမ်တွင်းပတ်ဝန်းကျင်တွင် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုနည်းရန် လိုအပ်ပါသည်။
10. နိဂုံး
75 kVA ထရန်စဖော်မာများသည် အကြောင်းပြချက်တစ်ခုကြောင့် လူကြိုက်များသည်။
၎င်းတို့သည် စွယ်စုံရ၊ စံချိန်စံညွှန်းသတ်မှတ်ထားပြီး ကုန်ကျစရိတ်များလွန်းသဖြင့်-ထိရောက်မှု-ဒီဇိုင်းဆွဲထားခြင်းမရှိပါ။
အလတ်စားစီးပွားရေးနှင့် အပေါ့စားစက်မှုလုပ်ငန်းသုံးများအတွက်၊ ဤစွမ်းရည်သည် နည်းပညာပိုင်းအရရော စီးပွားရေးအရပါ လက်တွေ့အကျဆုံးရွေးချယ်မှုဖြစ်လာတတ်သည်။
သင့်ပရောဂျက်လိုအပ်ချက်များကို ဆွေးနွေးရန်နှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ transformer ကျွမ်းကျင်သူများထံမှ နည်းပညာဆိုင်ရာ လမ်းညွှန်ချက်ကို ရယူရန် ယနေ့ SCOTECH သို့ ဆက်သွယ်ပါ။
စုံစမ်းစစ်ဆေးရေး Send








